Historie vinařství

Němčičky jsou obcí s bohatou vinařskou historií. Důležitost tohoto odvětví dokazuje již první zmínka o obci z roku 1348, která pojednává o prodeji vinice. K rozvoji vinařství zde zřejmě zasáhli také Habáni, kteří měli v obci kolem roku 1560 svůj společný dům.

Pro celkový vývoj Němčiček, jejiž obyvatelé byli vždy závislí na zemědělství, především pak na vinařství a ovocnářství, jsou charakteristickými údaje z roku 1674. Tehdy nebyla v Němčičkách kromě zahrádek kolem domů žádná zemědělšká půda, jen 434 měřic vinohradů užívaných a 550 měřic vinohradů pustých. V tomto ohledu měly Němčičky v rámci regionu prvenství v přepočtu plochy vinic na jednoho obyvatele.

Krajina Němčiček a Velkopavlovické vinařské podoblasti se nezaměnitelně promítá do srdcí našich vín.

Pro celkový vývoj Němčiček, jejiž obyvatelé byli vždy závislí na zemědělství, především pak na vinařství a ovocnářství, jsou charakteristickými údaje z roku 1674. Tehdy nebyla v Němčičkách kromě zahrádek kolem domů žádná zemědělšká půda, jen 434 měřic vinohradů užívaných a 550 měřic vinohradů pustých. V tomto ohledu měly Němčičky v rámci regionu prvenství v přepočtu plochy vinic na jednoho obyvatele.

Současnost

Pěstování hroznů a výroba vína probíhá na vysoké kvalitativní úrovni, což zařadilo podnik mezi členy Svazu integrované produkce. Hrozny vypěstované ve vinicích ZD Němčičky daly už několikráte vznik vínu, které se zařadilo mezi sto nejlepších vín v Salonu vín České republiky.

ZD Němčičky obhospodařuje 

90 ha

vlastních vinic

100 ha

orné půdy

190 ha

půdy celkem

Z ovocných plodin jsou pěstovány meruňky, které jsou prodávány jak v drobném prodeji, tak především smluvním odběratelům do velkoobchodů a konzerváren.

Rostlinná výroba je zaměřena především na pěstování obílí a řepky olejné.

ZD Němčičky je největší pěstitel a zároveň výrobce vína v obci.

Němčičky jsou také zajímavým turistickým lákadlem, které nenechá zvídavého turistu chladným v žádném ročním období. Při návštěvě našeho vinařství můžete v létě navštívit koupaliště (50 m) s brouzdalištěm, fotbalovým hřištěm a kurtem, v zimě potom nejníže položenou lyžařskou sjezdovku ve střední Evropě. Bobová dráha, další rarita v obci, je momentálně uzavřena. Celoročně Němčinkami projedou tisíce cykloturistů, kteří brázdní vinařské stezky. Němčičkami totiž prochází zrovna tři a to: Moravská vinná, Modrohorská a Obecní vinařská stezka.

Vinice

ZD Němčičky hospodaří na 92 ha prvotřídních vinic, které jsou vysázeny především na svažitých kopcích s jižní, jihovýchodní a jihozápadní expozicí. Ne nadarmo se Němčičkám říká obec devíti údolí. Strmost některých svahů dokazuje také rozdíl nadmořských výšek, který v tak malém katastru jako je obec Němčičky činí celých 141 výškových metrů. Geologický původ půd je Ždánicko-hustopečský karpatský flyš.

Technologie

Zpracovatelský provoz vinařství ZD Němčičky je v dnešní době opatřen moderní technologií, což dovoluje výrobu vysoce jakostních vín moderního typu.

Byl pořízen nový šetrný mlýnkoodzrňovač (fa Wottle), pneumatický lis (fa Wottle) a olivová čerpadla, která šetrně přepravují sklizený materiál. Všechno zařízení je z nerezové ocele, což umožňuje bezvadnou sanitaci a provoz v maximálních hygienických podmínkách. Řada vinifikátorů s regulací teploty již odvádí svou práci zejména při výrobě červených vín.

Vína jsou dále kvašena v nerezových tancích s možností regulace teploty při řízeném kvašení. V těchto tancích jsou také skladována, dokud nedojde k jejich nalahvování na vlastní moderní lahvovací lince.

Nalahvované zboží na vás čeká v boxech a kartonech v klimatizovaném skladu.

GRAND VINS

Jak už název této řady napovídá jedná se o tzv. "VELKÁ VÍNA". Vína do této řady vyrábíme pouze ve výjimečných ročnících. Pro tato vína se ke zrání používají vždy nové, nejlepší sudy ověřených francouzských výrobců jako jsou Mercier, Vicard nebo François Freres s minimální dobou zrání 1 rok na sudu a 1 rok v láhvi. Vína jsou plná, hutná a extraktivní.

PREMIUM

Jedná se o to nejlepší co daný ročník nabídl. S těmito víny se pracuje pomoci osvědčených, historických technologií jako jako je sur-lie, battonage či zrání v dubových sudech. Díky této práci, jsou vína komplexnější, plnější s dlouhým závěrem a aromatikou zahrnující až terciární tóny. Vína jsou vhodná k archivaci.

KLASIK

Tato vína se vyznačují vyšší primární aromatikou, svěží nekomplikovanou chutí a mineralitou. Jedná se o vína s vysokou mírou pitelnosti, která každoročně získávají nevyšší hodnocení na tuzemských i zahraničních vinařských soutěžích. Láhve jsou uzavřeny šroubovacím uzávěrem, aby vína co nejdéle vydržela v plné kondici a již dále nenazrávala. 

Sortiment vín